prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodRegionální učebniceVýukové materiályZbraněZbraně ze sbírek Muzea Říčany

Život jeskynního pračlověka byl neustále v ohrožení. Pokud ho zrovna netrápila zima, povodně nebo požáry, o život mu usilovala divoká zvířata a především lidé z cizích tlup. A tak vzal člověk do ruky kámen a začal ho používat jako zbraň.

Dějiny lidského pokolení jsou plné násilí. Byly to právě zbraně, které člověk v průběhu dějin neustále zdokonaloval a usiloval o vytvoření čím dál tím více nebezpečných a smrtonosných nástrojů. Naučil se je užívat nejen k obraně a lovu zvířat, ale také k vedení válek. V dějinách často platilo, že nejlepší obranou je útok – a tak si člověk po celé trvání historie lámal hlavu, aby vymyslel, jak co nejúspěšněji zabíjet a ubližovat. Tato kolekce, kterou vám představujeme zde, vás provede světem zbraní. Varujeme vás: nejde o nic pro slabé povahy!

Seznámíme se s nejprimitivnějšími kamennými nástroji, které sloužily jako zbraně i pracovní náčiní zároveň. Podíváme se na první bronzové zbraně, které už sloužily jenom k boji. Mrkneme se na to, jak vypadaly zbraně ve středověku u nás i v dalekém Japonsku. Uvidíme, jak se začaly vyvíjet první střelné zbraně. A naše putování po historii zbraní skončíme ve druhé světové válce, kdy už člověk uměl jedním dobře mířeným výstřelem zlikvidovat tank.

Sekeromlat
Bronzová sekerka
Bronzová dýka
Gotický tesák
Meč wakizaši
Lovecká brokovnice
Halapartna
Nárazový zapalovač
Pancéřová pěst

 

 

→ Kvíz  – dokážete úspěšně odpovědět na 10 otázek o zbraních?