prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodVýzkum a sbírkyOrální historie

Práce s pamětníky - Orální historie

Pro doplnění obrazu o naší minulosti používáme také metody orální historie – hlavně rozhovory s pamětníky. Zaměřujeme na dřívější podobu Říčanska (krajina, město, vesnice), významné osobnosti regionu a na způsob života v uplynulých desetiletích. Dotýkáme se i událostí, které jsou významné v celonárodním kontextu.

Od roku 2018, kdy jsme se začali orální historií více věnovat, jsme natočili na desítky pamětnických vyprávění. Z toho některá setkání proběhla na pokračování a jsou z nich i tříhodinové záznamy. Vzniká tak bohatá databáze audio nahrávek a textů, které využíváme při publikační a výstavní činnosti.

Pokud byste měli tip na zajímavého pamětníka z vašeho okolí, jehož vzpomínky jsme ještě nezaznamenali, dejte nám vědět – rádi se domluvíme na natáčení. 

Naším odborníkem je Renata Skalošová
E-mail: renata.skalosova@muzeum.ricany.cz.

oralni-historie

Zaznamenali jsme také vzpomínky Jarmily Horalové z židovské rodiny Elsnerových, která v Říčanech před druhou světovou válkou provozovala koloniál. Její rodiče zahynuli v koncentračním táboře, Jarmila se sestrou a kamarádkou odjely včas do Velké Británie. Fotografie zachycuje okamžik z kladení Kamenů zmizelých v květnu 2019, kterého se paní Horalová zúčastnila.

Audio Revoluce

Audio: Zdeňka a Jan Šerých – Revoluce (mp3)

Vzpomínka Zdeňky a Jana Šerých na revoluční atmosféru podzimu 1989. Paní Šerá byla tehdy zaměstnaná jako účetní v pražském divadle Pod Palmovkou.

Audio Tisíce motýlů

Audio: Dalibor Andre – Tisíce motýlů (mp3)

Vzpomínka říčanského rodáka Dalibora Andrého na rozmanitost druhů motýlů na Říčansku v padesátých letech 20. století.

Články, při jejichž vzniku nám posloužila metoda orální historie

Jak jsme prožívali listopad 1989

Jak jsme prožívali listopad 1989 Pro účely výstavy „Osmdesátky – Jak jsme tady žili/Až do sametové revoluce“ jsme oslovili příznivce, spolupracovníky i pracovníky našeho muzea

více

Dva cestující a velkoletadlo

Dva cestující a velkoletadlo Málokdo si pamatuje, že 8. října 1969 byly po politickém a společenském uvolnění v šedesátých letech opět uzavřeny hranice Československa a nedalo

více

Antonín Freiesleben

Život vojenského kapelníka Antonína Freieslebena Nezapomínejme na lidi, kteří se zapsali do historie našeho města, do pamětí jeho obyvatel a přispívali k obohacení zdejšího života. Letos

více