prostor pro moderní vzdělávání

Nárazový zapalovač

Bitva u Krašniku 

Nárazový zapalovač se nacházel na špičce granátu a při dopadu náboje způsobil výbuch. Pochází z bitvy u Krašniku, která patří mezi první větší bitvy první světové války mezi armádami Rakouska-Uherska a Ruska. Uskutečnila se na východní frontě poblíž města Krašnik na území současného Polska. Ruské jednotky utrpěly v bitvě porážku a stáhly se.

Zapalovač daroval Muzeu Říčany už na začátku února 1915 Jaroslav Koukal, snad přímý účastník bitvy u Krašniku.

  • Víš, které země spolu válčily v první světové válce?


UKÁZKA: Podívej se na dobové filmové záběry zachycující dělostřelecké jednotky při střelbě

Prohlédni si tento granát a naše další sbírkové předměty na portálu eSbírky.cz. 

Smrtonosný průmysl

Dvacáté století s sebou přineslo dosud nevídaný rozvoj arzenálu. Mohou za to především velké konflikty, které naši společnost sužovaly nejen ve dvou světových válkách. Lidská vynalézavost v ohledu zabíjení druhých zažila vrcholný růst a ze zabíjení se stalo doslova průmyslové odvětví.

Dělostřelecké granáty nebyly na polích první světové války ničím novým. V historii jich ale nikdy předtím nebylo vystřeleno tolik jako právě v této válce.

  • Jakými zbraněmi se bojuje dnes?

 

Jatka Velké války

V první fázi Velké války, jak se tehdy první světové válce říkalo, Rakousko-Uhersko nasadilo přes 3 miliony vojáků, skoro půl milionu z nich tvořili čeští odvedenci. Jen v roce 1914 na východní frontě padlo nebo utrpělo zranění na 250 000 mužů.

Boje brzy nabraly charakter zákopové války a fronta ustrnula.

  • Napadá tě, kde jsou čeští vojáci nasazováni v současnosti? 
  • Kolik vojáků má česká armáda?