prostor pro moderní vzdělávání

rostlinka-žlutá-h80px

zážitková lekce venku

• krajina • voda • 2. stupeň ZŠ • občanská výchova • přírodopis

Žáci prozkoumají okolí rybníka Marvánek. Porovnávají různá stanoviště, kde mohou vidět opatření k zadržování vody v krajině. Svá pozorování využijí při rolové hře, kde v rolích zástupců různých zájmových skupin navrhují úpravy pro zadržování vody v modelové krajině.

Související lekce:

1. Lidské chování při katastrofách
  2. Globální katastrofy
  3. Voda v krajině pro 2. stupeňke stažení zde

Lekce jsou součástí komplexního programu pro 8.–9. třídu Přírodní katastrofy.

Program zahrnuje 5 lekcí v délce 16 vyučovacích hodin. Podrobný popis všech lekcí a pomůcky k dalším lekcím najdete u programu.

Lekci si můžete stáhnout, podle potřeby upravit a s  žáky realizovat sami, nebo si můžete objednat výukový program s lektorkou muzea.

Další tipy

Pěstování krystalů

Jak vznikají horniny a minerály? Žáci realizují pokus, ve kterém pozorují krystalizaci. Pracují ve skupinách ve třídě formou badatelsky orientovaného vyučování, kladou výzkumné otázky, tvoří hypotézy a vyhodnocují výsledky.

Středověká společnost

Lekce probíhá v centru Říčan a v kostele sv. Petra a Pavla. Žáci poznávají středověké městečko pomocí geolokační hry Za pokladem do středověkých Říčan. Pracují ve skupinách s tablety a/nebo mobily.

Graffiti v Říčanech

Žáci se v animaci seznamují s  historií nedostavěné říčanské věznice a s  její současnou podobou. Pracují s fotografiemi graffiti z Říčan. Vytvářejí své vlastní návrhy graffiti fixami na papíry a venku na dvoře na velkých formátech temperami.

Globální katastrofy

Žáci zkoumají projevy přírodních katastrof a nacvičují pravidla správného chování. Jsou rozděleni do skupin, navrhují experimenty a zjišťují tak příčiny vzniku a projevy přírodních katastrof.

Ukázat lekci »

Vznik regionální učebnice je finančně podpořen z prostředků Evropské unie.