prostor pro moderní vzdělávání

Roh ponocného

Kdo byl ponocný?

Na ukázce tohoto kravského rohu vidíme, jak mohly vypadat prastaré pravěké nástroje, ačkoliv tento roh je zhruba jen 200-300 let starý. Když ještě lidé neměli kapesní hodinky či nástěnné hodiny, čas se měřil odbíjením kostelních zvonů nebo troubením ponocného. Ponocný troubením na roh ohlašoval, kolik je zrovna hodin a při svých nočních pochůzkách střežil město. Napadá vás, jaké hudební nástroje se dnes ještě používají při výkonu nějaké práce?

Kdo byl ponocný a k čemu mu sloužil roh, na který troubil?

Ukázka hry na nástroj:
Podívejte se na video, ve kterém se dozvíte více o troubení na roh troubení na roh a uslyšíte, jak zní!: Středověk v Říčanech

Prohlédněte si tento hudební nástroj a další naše sbírkové předměty na portálu  eSbírky.cz

 

Jaké byly nejstarší hudební nástroje?

Dávní lidé vyráběli hudební nástroje z přírodních materiálů, které opracovávali. Z kostí a rohů vyráběli dechové nástroje (flétny, píšťaly, trubky, fujary), z dřeva a kůží třeba bubny a xylofony. Strunné nástroje vznikaly až v období vzniku zemědělství (před pěti tisíci lety), klávesové nástroje až na přelomu letopočtu (před dvěma tisíci lety).

  • Z jakých materiálů se vyráběly nejstarší nástroje?
  • Z čeho se nástroje vyrábí dnes?


K čemu hudební nástroje sloužily?

Už v dávných dobách nástroje sloužily ke dvěma hlavním účelům. První z nich představovaly různé náboženské rituály, v nichž hudba sloužila k uctívání přírody, božstev a nadpřirozených bytostí; dále pak k oslavě mocných panovníků a legendárních hrdinů. Druhým účelem byla kultura a zábava. Lidé si zřejmě muzicírovali jen tak pro radost od pradávna. Hudba byla a dodnes je spojená s tancem a divadlem. Z jejich spojení vzniká v moderní době opera, balet či muzikál. Populární hudba v dnešním slova smyslu – kdy se vydávají alba a pořádají velké koncerty v arénách a na stadionech – pak vzniká ve 20. století. Rock a pop se vyvinul z černošského jazzu a swingu.

  • Jakým účelům hudba v historii sloužila?
  • Kdy se začala rozvíjet populární hudba, jak ji známe dnes?


Kdo vyráběl nástroje?

V nejstarších dobách zřejmě všichni, kdo zrovna měli čas. Časem se začali uplatňovat specializovaní výrobci. Lidové nástroje se leckde dodnes vyrábí tradičními způsoby na venkově, ve městech ale vznikaly zvláštní dílny, kde se nástroje zdokonalovaly a vyráběly ve velkém množství. Ve středověku již existují dílny zaměřené na výrobu jediného nástroje nebo druhu nástrojů. S průmyslovou výrobou se pak oddělila výroba jednotlivých součástek, které zručný řemeslník skládá dohromady v dílně, nebo se celé nástroje začaly vyrábět ve specializovaných továrnách.

  • Kdo dříve vyráběl hudební nástroje a kdo je vyrábí dnes?