prostor pro moderní vzdělávání

Turecká píšťala zurna

Turecká píšťala zurna

Tato jednoduchá dřevěná flétna z hruškového dřeva pochází z Cařihradu (Istanbul). Jedná se o tradiční hudební nástroj z blízkého východu, jehož zvuk dobře známe i my – a působí na nás trochu komicky. jak se dostala do Muzea Říčany? Muzeu ji daroval říčanský redaktor a cestovatel Karel Kozák v roce 1955. 

UKÁZKA: Poslechněte si, jak na zurnu hraje muž, který dodnes v Turecku tyto píšťaly vyrábí.

Prohlédněte si tento nástroj a další naše sbírkové předměty na portálu eSbírky.cz.

Uspavači hadů a pravěcí lovci

Na příkladu této píšťaly vidíme, že výroba hudebního nástroje nemusí být nic zvláště složitého. Podobně zřejmě vypadaly flétny už v pravěku. První flétny  ale pravěký člověk vyrobil pravděpodobně z dutých kostí, pak teprve ze dřeva nebo keramiky. Flétna není jen obyčejný hudební nástroj. Je hlavní hrdinkou poslední opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna.  Nebo si vzpomeňte na uspavače hadů, který hrou na flétnu před zraky nadšených diváků zkrotí nebezpečnou kobru. 

  • Jak vypadaly pravěké flétny ? 
 
Jiný kraj, jiný mrav

Všimněme si, že každý národ, ba i každý kraj, má odlišné tradiční lidové nástroje. Každý národ má rád trochu jinou muziku. To vše souvisí s vývojem jejich lidové hudby, který zase souvisí třeba s materiály, které tamní výrobci k výrobě hudebních nástrojů mohli snadno používat. Podle lidové hudby tak snadno rozeznáváme různé národy a jejich zvyky a tradice. Můžeme říct, že stačí, když nám cizinec zahraje nebo pustí úryvek nějaké národní písně, a my hned poznáme, odkud vlastně je.

  • Poznáš lidové písně různých národů?
  • Zkus porovnat české a turecké lidové písně. Čím se od sebe liší?