prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodPíšeme pro vásVodní havěť

Vodní havěť

Za nás tam bylo mraky střevlí, prostě v tisících a tisících. Chodili jsme je chytat na ohnutej špendlík. Raci byli po celé Rokytce až k lomům a běžně jsme je chytali. Pamětníci vzpomínají, jak chodili k Rokytce chytat raky. Podívejte se na modré body v pocitové mapě, podle ní byly právě potoky a rybníky těmi nejoblíbenějšími místy dětí v poválečných letech. Pamatuje si na to i váš tatínek nebo dědeček?

Střevle potoční jsou krásné barevné rybky, jsou stále vzácnější a kvůli katastrofálnímu suchu muselo být v roce 2018 přeneseno 4 000 těchto rybek do záchranné stanice. Na podzim 2019 se do Rokytky vrátily.

Na Rokytce i Říčanském potoce byly nedávno vyhloubeny tůně, které by měly pomoci zadržet vodu a poskytnout prostor pro rozmnožování žab a čolků.

Raky už v Rokytce ani v jiných potocích v okolí nenajdete, ale když se k potoku vypravíte vybaveni cedníkem a nádobkou, můžete potkat malé račí příbuzné – blešivce nebo berušky vodní. Vezměte si s sebou cedník nebo sítko, kterým můžete nabrat jemný písek, drobné kamínky či bahno. Hodit se může i měkká pinzeta a miska nebo kelímková lupa, ve které si úlovek prohlédnete, než ho pustíte zpátky do vody. Hledejte i pod kameny, ale opatrně je vracejte zpátky na místo.

Pozorujte vodní živočichy a zjišťujte, jak pod vodou dýchají. Všimněte si vnějších žaber, které jsou dobře viditelné u larev jepic.

Z čeho je schránka vašeho chrostíka?

V dnešní době larvy chrostíků staví svoje schránky také z mikroplastů, které nezaplavily jen oceány, ale najdete je i v lesních potocích. Mikroplasty chrostíkům neprospívají a ani netopýr nebo žába z takového úlovku určitě nemá radost.

Kelímkovou lupu a klíč k určování vodních bezobratlých si můžete koupit v našem e-shopu.

A co z takové larvy chrostíka vyroste? Budou z nich nenápadní „motýlci“ s třásnitými křídly. Více o nich se dozvíte na tomto blogu.

Stránka je součástí  Jarní stezky podél Rokytky.