prostor pro moderní vzdělávání

Vlochyně
(Vaccinium uliginosum)

V létě se opět zaměříme na druh, který můžeme potkat během prázdninových cest. Vlochyně, jinak zvaná borůvka bažinná, brusnice vlochyně nebo vlochyně bahenní, je řazena mezi mírně jedovaté rostliny. Je skutečně nebezpečná?

Na světě roste kolem 500 druhů rodu Vaccinium. Borůvkám příbuzné druhy najdeme nejčastěji v horách jihovýchodní Asie a na tichomořských ostrovech, méně v horách Ameriky a Afriky, jen několik druhů prosperuje v mírném pásu Evropy.
U nás jsou původní brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a vlochyně. V Česku roste vlochyně od středních poloh na rašeliništích a roztroušeně na horách. Celkově se vyskytuje v arktickém a mírném pásu celé severní polokoule.

Opadavé keříky dorůstají výšky kolem 50 cm. Jsou velmi podobné borůvce, ale na rozdíl od ní má vlochyně celokrajné listy. Kvete v květnu a červnu. Zvoncovité květy mají bílou nebo narůžovělou barvu. V pozdním létě dozrávají tmavě modré bobule. Na rozdíl od borůvky má vlochyně bílou dužninu a její šťáva nebarví. Chuť je sladká, ale nevýrazná.

Druh je proměnlivý ve výšce rostlin, tvaru a velikosti listů i plodů.
Plody jsou jedlé, ale při požití většího množství se může objevit nevolnost provázená zvracením a bolestí hlavy.

Předpokládá se, že nepříjemné stavy, které mohou nastat po konzumaci vlochyně, souvisí s přítomností parazitující houby hlízenky vlochyňové (Sclerotina megalospora). Malé plodnice houby se však objevují až na seschlých loňských plodech. Na čerstvých nelze napadení zjistit.

V různých částech světa místní obyvatelé vlochyni konzumují např. v koláčích, jako zavařeninu, plody suší nebo z nich pálí alkohol. Některé sibiřské národy přidávaly šťávu z vlochyně k muchomůrkovému nálevu, který požívali šamani. Z listí se dělá čaj.

Zajímavostí je, že pro vzácné motýly, žluťáska borůvkového a modráska stříbroskvrnného, je vlochyně jedinou živnou rostlinou, na které se krmí jejich housenky.

Jakub Halaš

Foto: J. Halaš