prostor pro moderní vzdělávání

Tričko Občanského fóra

ÚvodPíšeme pro vásTričko Občanského fóra

Tričko Občanského fóra

V listopadu vstupuje česká a slovenská demokracie do Kristových let. Připomínáme si třiatřicáté výročí sametové revoluce a zhroucení totalitního režimu. Pověstné zvonění klíčů rozeznělo i Říčany, stejně tak na sebe nenechalo čekat vzedmutí občanské politické, kulturní a sociální angažovanosti spojené s nástupem demokracie a politického pluralismu. Už v listopadu 1989, kdy ještě ve společnosti panovala nejistota ohledně budoucího vývoje událostí, nosila toto tričko Občanského fóra učitelka 1. ZŠ Říčany Jana Černohorská. Ta v roce 1968 pracovala jako redaktorka v Československém rozhlase, čelila tak bezprostředně sovětské okupaci a setkala se tváří v tvář s ozbrojenými vojáky, kteří obsazovali rozhlasovou budovu. Odvaha obléct si na podzim 1989 tehdy ještě provokativní tričko jí tedy nemohla chybět. Bavlněné triko patří k nemnohým fyzickým předmětům, které se nám vedle mnoha fotografií a tištěných či strojopisných dokumentů zachovaly z období listopadového převratu. Patří tak k cenným hmotným dokladům tehdejších událostí.

Občanské fórum vzniklo jako široké lidové hnutí už 19. listopadu 1989 a jeho prvním lídrem se stal Václav Havel. Už v prosinci jej ale vystřídal Petr Pithart, Havel se mezitím připravoval na nástup do prezidentské funkce. Ideologicky nevyhraněné hnutí usilovalo o dialog s KSČ a o poklidné předání moci. Svou činnost OF ukončilo o dva roky později, kdy se rozštěpilo na různé levicové i pravicové politické strany, z nichž si dlouhodobou existenci zachovala jen ODS.

Občanské fórum významně formovalo i naše město, když úspěšně participovalo na prvních svobodných komunálních volbách. V nich jeho kandidáti získali 45,7 % hlasů a 14 mandátů v tehdy třicetičlenném zastupitelstvu. Podílelo se také významně na novém územním plánu města a na zastavení výstavby plánované věznice. Zajímavostí tehdejších voleb byla vysoká volební účast dosahující skoro 80 % (letos to bylo jen 51 %). A poslední várka historických čísel na závěr: v roce 1990 bylo v Říčanech zapsáno 7 831 legitimních voličů, v roce 2022 to bylo už 11 705, což je nárůst o 3 874, tedy o 49,5 %. Také ve volebních číslech můžeme pozorovat, jak Říčany rostou!

Radek Holodňák