prostor pro moderní vzdělávání

Starorolský porcelán

ÚvodPíšeme pro vásStarorolský porcelán

Ze sbírek muzea: Starorolský porcelán

Když vám do domu zavítá vzácná návštěva, obvykle ji pohostíte a vytáhnete ze svých kredencí nějaké pěkné nádobí. V minulosti tomu tak také bylo, ovšem lidé si jen zřídka mohli dovolit koupit nádobí nějaké světoznámé značky. V 19. století se ovšem rozvinul trh s levným, vkusným a sériově vyráběných zbožím, mezi které náležel i porcelán ze Staré Role.

Počátky manufaktury na výrobu kameniny a porcelánu ve Staré Roli u Karlových Varů sahají do roku 1814. V roce 1823 získal manufakturu August Nowotny, který rozšířil slávu vyráběného zboží a založil prodejní sklady v Praze, Vídni a Pešti. Levné výrobky z kameniny a porcelánu ze Staré Role se staly běžnou součástí vybavení domácností. Nejčastější motivy výzdoby talířů, ale též džbánů, konvic a dalších výrobků byly květinové vzory a motivy inspirované dílem pražského malíře Döblera.

Několik výrobků této manufaktury se nachází ve sbírce Muzea Říčany. Jedná se o talíře, mísy a teriny (nádoby na polévku), které patřily dárkyni a někdejší obyvatelce muzejní budovy Růženě Klímové a Růženě Budínské z Radošovic. Talíře ze Staré Role si můžete společně s jinými běžnými talíři z 19. století (např. týneckou kameninou, o ní jsme psali v Kurýru v prosinci 2019) prohlédnout ve vitríně na pokladně muzea v rámci výstavy Jídlo napříč staletími.