prostor pro moderní vzdělávání

Socha dívky před budovou Interiéru

ÚvodPíšeme pro vásSocha dívky před budovou Interiéru

Socha dívky před budovou Interiéru 

Při příjezdu do Říčan od Uhříněvsi nelze neminout budovu, která patří společně s věžáky na Komenského náměstí k dominantám Říčan viditelným z dálky. Onou stavbou je administrativní budova někdejšího podniku Interiér Říčany, který proslul výrobou nábytku.

Podnik byl založen roku 1968 jako závod Interiéru Praha, ovšem k plnému zprovoznění došlo až o deset let později. Prvním v Říčanech vyráběným produktem byl kancelářský nábytek Alfa, později (ještě před revolucí) se zde vyráběl nábytek Nils pro Ikeu a kuchyně Linea. Administrativní budova závodu, známá dnes jako Alfa Tower, má být brzy radikálně přestavěna na byty.

V období normalizace vznikaly v blízkosti obdobných staveb různé umělecké skulptury, které měly okrášlit veřejný prostor. Studiem tohoto umění se v současné době zabývá projekt „Vetřelci a volavky“. Tato umělecká díla vznikla díky vládnímu usnesení z roku 1965, který architektům nařizoval využít 4 % z rozpočtu na uměleckou výzdobu.

Tak mohla v těsném sousedství věže vzniknout roku 1982 socha dívky zvaná „Mládí“. Jejím autorem je sochař Miloslav Šonka (1923–2014), člen umělecké skupiny „66“, nazvané podle roku založení. Šonkovy sochy najdeme i v jiných městech, například v Praze nebo v Jablonci nad Nisou.

Samotná sedící dívka v šatech je vytvořena z umělého kamene a je umístěna na bloku z hořického pískovce. Socha nebyla jediným veřejným uměleckým dílem v Říčanech, které od šedesátých do osmdesátých let v Říčanech vzniklo, stačí připomenout Šťastné děti od sochařky Marie Uchytilové v zahradě Mateřské školy U Slunečních hodin nebo sluneční hodiny tamtéž.

S tematikou říčanských soch se říčanští školáci sbližují díky výukovému programu Muzea Říčany „Sochy a prostorová tvorba“, který aktuálně pilotujeme se ZŠ U Říčanského lesa.

Šonkova socha dívky však v průběhu srpna zmizela. Ptáte se, kam se ztratila? Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group ji přenechal říčanskému muzeu. Muzeum děkuje Tomáši Wildovi, správci budovy Vladimíru Vlčkovi za zprostředkování komunikace a Kamenosochařství a restaurátorství Bohumil Pánek za demontáž sochy, převoz a následnou znovuinstalaci v muzejní zahradě. Její novou ozdobou se totiž dívka stala. Přijďte se podívat!

Foto: archiv Muzea Říčany
Foto: archiv Muzea Říčany