Říčanský les: Sázíme na pestrost!

ÚvodPíšeme pro vásŘíčanský les: Sázíme na pestrost!

Pestrá budoucnost našich lesů

Aktuální video o říčanských lesích, které jsme letos natočili.

České lesy byly dlouhou dobu obhospodařovány jako plantáže na smrkové dřevo. To vedlo k  hromadění jehličnatého opadu, okyselení půdy a ke  změnám v  bylinném podrostu. V  hustých smrčinách se přestalo dařit náročnějším druhům kvetoucích rostlin, ale i obyčejným lesním travám. Spárkatá zvěř se musela přeorientovat na život na polích, protože kromě borůvčí se  v lese nebylo na čem pást.

Lidem už přijde normální, že do lesa na jaře nechodí obdivovat rozkvetlé koberce květů ani poletující hejna motýlů, jako to bylo běžné před 80 lety. Do lesa se dnes stojí za to vypravit jen na podzim na houby, a to ještě jen na houby vázané právě na smrk.

V  médiích se dočítáme o „kůrovcové kalamitě“. Ale jak letos trefně poznamenal odborník na kůrovce z  floridské univerzity Jiří Hulcr:

„V Česku není kůrovcová kalamita, tady je smrková kalamita.”

Kůrovce můžeme vnímat jako součást řešení. Potřebujeme pestré lesy, které budou odolné vůči suchu. To smrky přirozeně rostoucí ve vlhkých a chladných horách rozhodně nejsou.

V  naší nadmořské výšce se daří dubům, habrům, lípám, javorům, bukům a jedlím.

Na paseky byly už díky lesní správě městských lesů vysazeny desítky tisíc listnáčů.

Co můžete udělat vy?

  • Letos je semenný rok dubu. Neuděláte chybu, když při procházce donesete hrst žaludů z dubů rostoucích na okraji lesa na volné plochy.
  • Pomozte nám přesadit malé jedličky do míst, odkud byly smrky vytěženy, a ochránit je proti okusu zvěří. Sázet budeme v  neděli 25. října, rezervujte si svoje místo!

 

Vzpomínky na to, jak vypadaly po 2. světové válce paseky a lesy s rozkvetlým podrostem, si můžete poslechnout od pamětníků:

Louky v lese – Ivan Brdička (mp3)

Lužní les – Dalibor Andre (mp3)