prostor pro moderní vzdělávání

Proč se mají na jaře děti umazat od bláta?

ÚvodPíšeme pro vásProč se mají na jaře děti umazat od bláta?

Reportáže ze života mateřských škol

Proč se mají děti na jaře umazat od bláta a co všechno vymyslí, když ve školce vymýšlet mohou?

V rámci projektu Rok v tvořivé zahradě připravuje Muzeum Říčany sérii reportáží na téma polytechnická výchova a environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) v mateřských školách na Říčansku. Reportáže jsou dostupné na YouTube kanálu Muzea Říčany a inspiraci z nich mohou čerpat nejen pedagogové, ale také rodiče menších dětí. Spolu s nadšenými učitelkami vás v nich provádíme základními principy metody tvořivé hry.

V MŠ U Slunečních hodin v Říčanech jsme s kamerou nahlédli do blátivé kuchyňky, kterou děti rády využívají. Kuchyňku po zimě neopravuje školník nebo rodiče, ale samy děti. Navrhují, co a jak by se mělo opravit, zabrousit, očistit – a také to hned pod dohledem paní učitelek realizují. Pracují s opravdovými nástroji, kuchyňku staví z velkých dřevěných palet – ne z „prefabrikované“ stavebnice. Mohou navrhovat různá řešení a samy hned ověřují jejich funkčnost. Něco nedrží tak, jak má? To je dobře – tím se totiž děti naučí spoustu věcí o konstrukcích staveb. Vidí také, že údržba dá spoustu práce a mají ke kuchyňce pak úplně jiný vztah než k plastovým kuchyňkám z obchodu.

V MŠ Světice děti tvořily z vrbových proutků. Co vyráběly? Cokoli, co jen chtěly. Paní učitelky jim zajistily dostatek materiálu a učily je pracovat s nožíky a škrabkami – a nepřinesly jim žádné vzorové výrobky, věnečky, kytičky nebo ptáčky, které se jim zalíbily na Pinterestu. Děti mohly tvořit podle vlastní fantazie to, co se líbí jim. Samy musely vymyslet, jak proutky svázat, upevnit nebo ozdobit, aby jejich výrobek byl funkční. A co je na tom baví nejvíc? Hotové výrobky neputují na nástěnku. Děti si s nimi mohou hrát, dále je upravovat – nebo třeba schovat a odpoledne je darovat mamince. Je to jen na nich.

V MŠ Mnichovice se děti věnovaly práci s tak oblíbeným – a přitom tak málo využívaným – materiálem: hlínou a vodou. Vyrobily si parádní „blátíčko“, ze kterého mohly tvořit a experimentovat s jeho vlastnostmi. Samy tak objevily některé fyzikální jevy – všimly si třeba toho, jak se voda odpařuje a bláto se mění zpět na sypkou hlínu.

Pokud byste se chtěli o metodě tvořivé hry dozvědět více, navštivte www.tvorivahra.cz. Jsme i na Facebooku.

Petra Skřivánková, Muzeum Říčany

Foto: archiv Muzea Říčany