prostor pro moderní vzdělávání

Mláďata na jaře

ÚvodPíšeme pro vásMláďata na jaře

Savčí mláďata na jaře

Každé jaro se do záchranných stanic dostávají desítky savčích mláďat. Lidé je přinesou v dobrém úmyslu, ale zbytečně. K nejčastěji přinášeným mláďatům patří zajíčata a srnčata. Lidé je nacházejí ležící v trávě či mlází a předpokládají, že jsou opuštěná. Většina těchto mláďat ale ve skutečnosti jen vyčkává příchodu samice, která se zdržuje někde poblíž a mláďata se vrací krmit.

Mláďata prvních 14 dní leží nehybně v hnízdě a nevydávají žádný pach. Je to jejich přirozená ochrana před predátory, proto se nesnaží utéci ani před lidmi. Pokud takovéto mládě objevíte, nikdy na něj nesahejte a místo urychleně opusťte. Savci se na rozdíl od ptáků řídí především čichem. Když sáhnete na savčí mládě, zanecháte na něm svou pachovou stopu a je zde reálná hrozba, že matka mládě opustí.

Pomoc potřebuje jen mládě, které pobíhá a hlasitě píská, popř. leží na boku se zavřenýma očima nebo je viditelně zraněné. Na Říčansku volejte záchrannou stanici pro handicapované živočichy Vlašim: 777 800 460 (seznam všech stanic najdete na www.zvirevnouzi.cz). Poradí vám, jak dále postupovat, nebo pro zraněné mládě sami přijedou.

Muzeum Říčany slouží jako odběrové místo vlašimské stanice . Zraněná zvířata u nás mohou vyčkat na převoz do Vlašimi v pracovní dny v otvírací době. 

Ptáčata na jaře

Na jaře můžete venku pozorovat opeřená ptáčata, jak pobíhají po zemi nebo posedávají na plotech, v keřích nebo na stromech. Tato mláďata se vám mohou zdát opuštěná, ale zdání klame. Rodiče o nich určitě vědí. Ptáčata se zdržují v blízkosti hnízda a čekají na rodiče, kteří jim shání potravu. Proto nechte mláďata na místě, nikam je nepřenášejte. Pokud mláděti hrozí nebezpečí od predátorů, malých dětí nebo automobilového provozu, je dobré mladého ptáka šetrně odchytit a odnést ho na větev stromu či keře. Nesmí se ale přesunout moc daleko, aby ho rodiče našli.

Pokud narazíte na neopeřené mládě (holátko), zkuste najít hnízdo, které se bude vyskytovat poblíž mláděte. Ptáci nemají příliš dobře vyvinutý čich – na rozdíl od savců pach člověka nezaznamenají a do hnízda navrácené mládě opět přijmou. Rodiče mláděte by nebyli schopni ptáče dostat zpátky do hnízda, odkud vypadlo, a mimo hnízdo o něj přestanou pečovat. Holátka ale vypadnutí z hnízda většinou nepřežijí.

Pokud je ptáče viditelně zraněné, kontaktujte  záchrannou stanici.

Pokud budete dávat ptáčeti první pomoc:

  • pro manipulaci s mládětem použijte rukavice
  • osušte ho, zahřejte a držte v teple
  • uložte ho do papírové krabice, jako podestýlku dejte natrhané papírové ubrousky
  • pokud je ptáče zesláblé, pokuste se ho před příjezdem záchranářů nakrmit
  • krmte pinzetou – např. vajíčkem uvařeným natvrdo střičkou podejte na konci krmení pár kapek vody

Jana Kreidlová

https://mu2rize9caumny4.oeoe.cz/w20211125_132703_upr-scaled.jpg