prostor pro moderní vzdělávání

Led
pevný oxid vodíku

Brodit se v hromadách minerálů, to zní pohádkově. Úplně vidím drahokamy ve Šmakově nebo Sindibádově jeskyni. Dostupnější dovádění ve spoustách drobných krystalů však umožňuje každoroční zima a její sníh.

Podívejme se na obyčejnou vodu v přírodních souvislostech. Plynná voda je vodní pára, tekutou vodu známe důvěrně z každodenního používání. Když teplota za běžného tlaku klesne pod 0 °C, tekutá voda mrzne a krystaluje v pevný led.

Většina ledu na Zemi se vyskytuje jako beztvarý (amorfní) minerál. Pěkné kostrovité krystaly rostou při tuhnutí vody v atmosféře, jsou to sněhové vločky. Krystalují v šesterečné soustavě, to znamená, že krystal roste podle šesti stejně dlouhých os ležících v jedné rovině – často se tak tvoří hvězdičky.

Je pravděpodobné, že žádné dvě vločky nemají stejný tvar. Proč? Sněhová vložka začíná růst na kondenzačním jádře, tím bývá stejně jako u dešťové kapky třeba prachové zrnko. Během pádu k zemi se krystal vločky rozrůstá a tvaruje v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. Vliv má i proudění větru během letu. Naprosto stejné podmínky tak nikdy nenastanou a počet možností vrstvení molekul ve vločce je řádově větší než počet vloček od počátku věků.

Krystaly vloček v napadaném sněhu se díky vlhkosti, tlaku a dalším vlivům postupně mění v zrnitý sníh. Stlačením vrstev sněhu pak, na horách nebo v oblastech pólů, vznikají ledovce.

Kromě klasického ledu známe asi 20 jeho exotických forem, které krystalují jinak. Vznikají v kombinaci extrémních teplot a tlaků. Většinou jsou uměle připravené, některé se vyskytují ve vesmíru na ledových planetách.

V našich podmínkách se kromě sněhu setkáváme s kroupami, jinovatkou, námrazou, nebo ledem na vodní hladině. Led z rybníků se i v Říčanech donedávna těžil. Jako jedinou možnost k chlazení ho v létě potřebovali řezníci, pivovary, hospodští, zmrzlináři, mlékaři nebo nemocnice. Ledaření bylo řemeslo, které zaniklo až po válce s nástupem lednic a mrazáků. Připomínkou je ledovací hák na vytahování nařezaných kusů ledu z rybníka, který máme ve sbírkách.

Na ledě se už několik tisíc let bruslí, nejprve na kostěných, posléze na železných bruslích. Od roku 1931 Říčany v ledním hokeji úspěšně reprezentoval klub SSC (Studentský sportovní club).

Přeji pohodovou zimu a mnoho radosti na ledu.

Jakub Halaš

Foto: E. Kamelev
Foto: W. Bentley, z roku 1902