prostor pro moderní vzdělávání

Kulík říční

ÚvodPíšeme pro vásKulík říční

Kulík říční
Charadrius dubius

Od dubna do července u nás v Říčanech pobývali vzácní hosté. Přiletěli na letní byt a pokusili se založit rodiny. Povedlo se jim vyvést mladé?

V Evropě se vyskytuje asi sedm druhů kulíků, ale jen kulík říční hnízdí v Česku. Čeleď kulíkovitých patří do podřádu bahňáků. Blízká příbuzná kulíků je např. čejka chocholatá.

Celkové rozšíření kulíka říčního je na severní polokouli, od Velké Británie po Japonsko. Populace hnízdící v Evropě jsou tažné. Hlavní zimoviště těchto kulíků je v pásu, jižně pod Saharou, od Senegalu po Keňu. Někteří jedinci zůstávají ve Středomoří.

Z našeho území ptáci odlétají od srpna do září. Jarní přílet, přes Itálii, nastává od poloviny března do poloviny dubna.

Kulík říční je velikostí někde mezi vrabcem a kosem. Má drobný tmavý zobák. Zbarvení peří je shora hnědé, zespodu bílé. Na hlavě a na hrudi má černou kresbu, jen mladí ptáci mají kresbu hnědou.

Foto: L. Zdražil
Foto: L. Zdražil

Vyskytuje se na březích rybníků – hlavně těch vypuštěných nebo na říčních náplavech. Při hledání potravy cupitavě pobíhá, prudce zastavuje a občas přeletí. V bahně vyhledává malé korýše a měkkýše, u vody i na suché zemi sbírá hmyz, jeho larvy, a také pavouky.

Ptáci žijí jednotlivě, hnízdí v párech a během tahu někdy tvoří malá hejna. Hnízda zakládají na dně vypuštěných rybníků, v opuštěných lomech, pískovnách a na polích. Hnízdo je důlek v bahně nebo ve štěrku. Snůška, čtyři světlá vejce s tmavými skvrnami, probíhá od půlky dubna do konce června. Na vejcích sedí asi tři týdny a poté stejně dlouho vodí mláďata, která rychle opouští hnízdo.

Hnízdění v blízkém okolí Říčan nebylo ještě nikdy pozorováno. Až do letoška. Na dně vypuštěného rybníka Rozpakov pozoroval Lukáš Zdražil asi šest jedinců (viz foto). Dva páry posléze zahnízdily, sledovala je i ornitoložka Alena Klvaňová. Město Říčany kvůli nim dokonce počkalo s odbahňováním rybníka. Jeden pár zřejmě v červnu úspěšně vyhnízdil, ale druhé hnízdo 18. července smetla bouřka.

Jakub Halaš