prostor pro moderní vzdělávání

Kuchařské náčiní

ÚvodPíšeme pro vásKuchařské náčiní

Ze sbírek muzea: Kuchařské náčiní pana Luboše Hendrycha

Roku 2011 se říčanskému muzeu podařilo získat rozličné kuchařské náčiní od pana Luboše Hendrycha z Kostelce nad Černými lesy. Pan Hedrych byl kuchařem ve světoznámém karlovarském grandhotelu Pupp. V celém souboru se nacházejí předměty vcelku běžné (vařečky, kvedlačky apod.), ale také vzácnější a starší, pocházející z počátku 20. století. Většina předmětů má původ v Čechách, některé jsou ovšem i z Německa (převážně plechové předměty, firma Anton Reiche Blechwarenfabrik Dresden) nebo dokonce až z Ruska (například forma na pelmeně). Velkou část souboru tvoří rozmanité formičky na čokolády nebo pudinky a vykrajovátka na cukroví a další předměty, které souvisejí s výrobou sladkostí.

Jsou to také naběračky na zmrzlinové kopečky, formy na rakvičky nebo košíčky na smažení koblih. Se sladkým vařením a pečením souvisí i skleněný kuchařský hustoměr na měření nasycenosti cukerného roztoku. Jako ukázku z tohoto souboru předmětů jsme vybrali plechovou formu na čokoládu nebo pečivo. Mezi dary Luboše Hendrycha však nacházíme i řeznické náčiní (pilu na bourání masa, kolíbku na fašírování masa), různé váhy, lisy nebo dokonce dřevěnou pivní pípu.

Dostali jste při četbě těchto řádků chuť na něco dobrého? Zajímá vás, co předchází tomu, než se jídlo dostane na stůl, co se jedlo dříve a čím se od minulosti liší náš dnešní jídelníček? Přijďte se do Muzea Říčany podívat na výstavu Jídlo napříč staletími, začíná 10. února a potrvá do 26. dubna.

Jan Boukal