prostor pro moderní vzdělávání

Ježci

Ježek se přizpůsobil měnící se krajině a naučil se žít v zahradách. Lidé mají ježky v oblibě a na podzim se jim snaží pomoct. Kdy je ale dobré ježka zachraňovat?

Ježci patří do skupiny hmyzožravých savců. V Africe, v Evropě a v Asii jich žije asi 15 druhů. Na našem území se prolíná hranice výskytu ježka západního (Erinaceus europaeus) a ježka východního (Erinaceus roumanicus). Nejsnazším rozlišovacím znakem mezi nimi jsou bodliny. Ježek západní má pravidelně pruhované bodliny, které směřují dozadu jedním směrem. Ježek východní má bodliny nepravidelně pruhované nebo i jednobarevné, které rostou všesměrně a neuspořádaně. Na Říčansku je častější ježek západní.

Poté, co se ježci na jaře probudí, musí se vykrmit. Žerou hlavně slimáky, žížaly, brouky a další hmyz včetně jeho larev. Občas nepohrdnou drobným obratlovcem, třeba žábou. Ježci špatně vidí. Během noci hledají potravu skvěle vyvinutým čichem a jsou při tom docela hluční – hlasitě funí a dupou.
V červnu rodí samice v hnízdě holá mláďata. První malé bodliny vystupují z kůže až po několika hodinách. Do dvou dnů je pak nahradí nové pevnější bodliny. Ježčata chodí s matkou dva měsíce. V prvním roce života zahyne až 70 % mladých ježků, a to hlavně během zimy nebo pod koly aut.
Během noci nachodí ježci kolem 1 km. V posledních letech, kvůli novým bytelným plotům, je pro ježky stále obtížnější volně procházet zahradami. Možností, jak to změnit, je do plotů zabudovat malé přízemní průchody.
Ježci přečkávají zimu ve stavu hibernace. Na chráněném místě v křoví, pod hromadou dřeva apod. si staví hnízdo z listí vystlané trávou. Ke spánku se ukládají podle počasí, obvykle koncem října a v listopadu. Když usnou, jejich teplota klesne k 5 °C. Až do jara si musí vystačit s energií ze svých tukových zásob.

Pro úspěšné přezimování potřebuje mít ježek v listopadu hmotnost minimálně 600 gramů. Často se ale na podzim zachraňují jedinci, kteří naši pomoc nepotřebují. Větší zdravé ježky nechejte na místě!

V Říčanech vyzvedávají zvířata v nouzi ošetřovatelé Záchranné stanice pro handicapované živočichy Vlašim. Můžete je kontaktovat rovnou na tel. čísle 777 800 460. Muzeum Říčany slouží během otevírací doby jako odběrové místo, odkud každoročně do Vlašimi putuje mnoho zraněných zvířat a malých ježků.

Jakub Halaš

Foto: Wikimedia Commons. Díky kožnímu vaku se ježek umí stočit do pichlavé koule.
Foto: Wikimedia Commons. Ježek západní.