prostor pro moderní vzdělávání

Ježčí spáči

ÚvodAktualityJežčí spáči

Ježčí spáči

Ježek přečkává zimu ve stavu hibernace, kdy jeho teplota klesne na zhruba 5 °C. Až do jara musí vystačit s energií ze svých tukových zásob.

Pokud najdete ježka aktivního v  zimě, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro jeho zimní spánek. Na úspěšné přezimování potřebuje ježek hmotnost minimálně 600–700 gramů. Často ale zachraňujeme omylem i jedince, kteří naši pomoc nepotřebují, což jim může uškodit.

Váha ježka nutná k přezimování:

Koncem října –  400 gramů

V  listopadu (podle počasí) – více než 600 až 700 gramů

Pokud najdete ježka v nouzi, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy, kde vám ochotně poradí nebo si zvíře převezmou do své péče. Nejbližší záchrannou stanici najdete na stránkách zvirevnouzi.cz.

V  Říčanech si vyzvedávají handicapovaná zvířata ošetřovatelé Záchranné stanice pro živočichy Vlašim. Muzeum Říčany slouží během běžné otvírací doby jako odběrové místo, odkud každoročně do Vlašimi putuje kolem deseti ježků. Ježka můžete dokrmit také u vás doma, což je pro přeplněné útulky velká pomoc. Zvířeti se ale musí poskytnout vhodné podmínky a strava. 

Foto: K. Prachařová
Foto: K. Čiháková

Jak na to? Ježkovi připravíme domek na spaní (30×30 cm) vystlaný senem, slámou nebo natrhaným papírem. Musí mít také dostatečně velký výběh. Malí ježkové vážící pod 300 g mají rádi teplotu kolem 18–20 °C, větší vyhledávají chlad a stačí jim 13–15 °C. Do misky dáváme kočičí granule nebo konzervu, vařené kuřecí krky, vařené drůbeží nebo hovězí maso, jako přílohu vařenou rýži nebo ovesné vločky. Nesmíme zapomenout na vodu. Po dostatečném vykrmení se ježek zazimuje, je potřeba teplota kolem 5 °C a klid. U domečku necháme pro jistotu vodu a kousek trvanlivé potravy.

Ježci se ze zimního spánku budí během března a dubna. Ztratí až 20 procent své hmotnosti, je potřeba je před vypuštěním do volné přírody opět dokrmit. Pokud je to možné, vypouštíme ježka navečer tam, kde jsme ho nalezli. Vhodným místem jsou také sady, křovinatý terén nebo listnaté či smíšené lesy.

Ježci patří k  chráněným živočichům, pomozte malým bodlináčům v  nouzi i vy.