prostor pro moderní vzdělávání

Hledáme jaro na Říčansku

ÚvodAktualityHledáme jaro na Říčansku

Možná za okny ještě občas poletuje sníh, ale máme pro vás jarní výzvu. Hledejte s dětmi jaro na Říčansku, foťte, nahrávejte ptačí hlasy i žabí kuňkání a sdílejte svá pozorování s ostatními. Aplikace iNaturalist vám pomůže určit květiny, ptáky, brouky i motýly.

Můžete to vzít jako výzvu a soutěžit – sbírat co největší počet pozorování, nebo se snažit o první úlovek. Kdo vyfotí prvního letošního žluťáska nebo čmeláka? Pokemoni jsou nuda, zachyťte skutečné posly jara.

Jak to funguje? Můžete si stáhnout aplikaci iNaturalist do chytrého telefonu a odesílat fotky rovnou. Na stránku iNaturalist se můžete zaregistrovat také přes počítač a nahrávat fotky z fotoaparátu. Vaše pozorování, které zadáte do mapy, se automaticky přiřadí k projektu Hledáme jaro na Říčansku.

Průběžné výsledky a konkrétní výzvy pro daný týden budeme zveřejňovat na fb skupině S dětmi venku na Říčansku. Začínáme bledulemi ve volné přírodě (mimo zahrádky) a hledáme prvního čmeláka (tedy přesněji čmeláčí královnu).

Do výzvy Hledáme jaro na Říčansku je zahrnutý celý okres Prahu – východ, běží až do 30.4.

Díky vašim záznamům budou moci přírodovědci z Muzea Říčany získat přehled o druzích brouků, samotářských včel, vážek a dalších živočichů, které na Říčansku od 50. let nebyli systematicky pozorováni. Získané údaje budeme moci porovnat s muzejní sbírkou. Co kdy rozkvétá a kdy se vrací tažní ptáci? Přesvědčíme se, jak se přímo tady na Říčanesku projevuje změna klimatu.

Když zjistíme, kdo tu s námi žije a kdo naopak chybí, můžeme začít lépe pečovat o svoje okolí a připravovat našim říčanským spolubydlícím vhodná stanoviště k životu.

Těšíme se na první kočičky, včelky samotářky, skřivany nebo vlaštovky. Nezůstávejte jen doma u obrazovek, za okny na vás čeká barevný, voňavý a cvrlikající svět.

Na vaše pozorování se těší
Kateřina Čiháková a celý tým Muzea Říčany