prostor pro moderní vzdělávání

Brusnice borůvka
(Vaccinium myrtillus)

Kdy během roku sníte nejvíc borůvek? Máte je raději čerstvé během pozdního léta, nebo patříte mezi milovníky borůvkových knedlíků v zimě, nejlépe během lyžování na horské boudě?

Ve světě se vyskytuje na 500 druhů brusnic. Nejčastěji rostou v horách jihovýchodní Asie a Tichomoří, méně v horách Ameriky a Afriky, jen několik druhů prosperuje v mírném pásu Evropy.

U nás jsou původní brusnice borůvka, brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a brusnice vlochyně (Vaccinium uliginosum). Borůvka roste na celém našem území, nejvíce ve středních a vyšších polohách. Daří se jí na kyselých půdách v jehličnatých i listnatých lesích, na skalnatých místech i v okolí rašelinišť.

Opadavý keřík dorůstá výšky do 60 cm. Zelené hranaté větévky nesou zašpičatělé lístky s jemně pilovitým okrajem, které se na podzim zbarvují do oranžova.

Růžovočervené květy mají tvar malých kulovitých baněk. Vykvétají od dubna do června.

Plodem je kulatá, tmavě modrá, ojíněná bobule. Modrofialová dužninou je sladká a silně barvící. Ukrývá větší počet hnědých semen měsíčkovitého tvaru.

Borůvky jsou důležitou součástí potravy pro řadu ptáků i savců. Například medvěd hnědý, který u nás žije hlavně v Beskydech, spořádá za den několik kilo bobulí.

Také člověk plody od nepaměti konzumuje. Nejen že jsou dobré, ale obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Dnes z nich vyrábíme kompoty džemy, šťávy, vína nebo různé koláče. V lidovém léčitelství se užívají sušené listy a plody.

Jakub Halaš

Foto: A. Salo
Foto: G. Bonari