prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodPíšeme pro vásBallspende

Ballspende aneb Upomínka na Ples města Vídně v jubilejním roce 1908

Přešly Vánoce a to znamená, že se rozbíhá i plesová sezóna, proto dnešní medailon bude věnován této tematice. Dnešní předmět nás zavede do císařské Vídně počátku 20. století, představíme památeční upomínku na Ples města Vídně roku 1908.

Ples města Vídně (Ball der Stadt Wien), jehož tradice byla založena v roce 1890, byl za časů starého mocnářství považován za třetí nejvýznamnější událost vídeňské plesové sezóny. Odehrával se každoročně v monumentální budově radnice na vídeňské Ringstraße. Svým leskem se sice nemohl měřit s Dvorním plesem (Hofball) a vrcholem sezóny – Plesem u Dvora (Ball bei Hof), oproti nim byl však přístupný i neurozeným, leč rychle bohatnoucím a sílícím měšťanským vrstvám. Stal se tak reprezentací nové měšťanské smetánky hlavního města epochy fin de siècle.
K dobrému tónu plesu patřily i tzv. Ballspende – drobné upomínkové předměty, které byly rozdávány významnějším účastníkům plesu. Tematicky se vztahovaly zpravidla k aktuálním událostem a významným výročím. V roce 1908 byla volba jednoznačná, tento rok se totiž slavilo jubileum 60 let panování císaře Františka Josefa I. (což souvisí i se založením říčanského muzea v tomto roce, které bylo proto nazváno „Jubilejní“).

Naši Ballspende tvoří kovová plaketa stříbrné barvy ve tvaru klasicizujícího chrámku zdobeného vavřínovými ratolestmi a řetězy. Ve středu je ve zlaté nice vyplněné reliéfem císařského orla umístěna na soklu malá busta císaře Františka Josefa I., na spodní straně soklu je vidět reliéf hořící obětiny. Na římse nad nikou spočívá na podušce císařská koruna, na koncích římsy v kruhových polích jsou vyznačeny letopočty nástupu císaře na trůn (1848) a aktuálního roku (1908). Pod nikou na jakoby mramorové desce je umístěn nápis „BALL.DER.STADT.WIEN.1908.“. Pod deskou je vsazen oválný medailon zlaté barvy s reliéfem městského znaku Vídně. Celá plaketa je pak připevněna na dřevěné destičce potažené šedou kůží a opatřené blankytným saténem potaženou opěrkou, na jejíž zadní části je zlaceným slepotiskem vyvedeno logo a firma zhotovitele „WILHELM MELZER WIEN VII“. Firma sídlila na slavné Mariahilferstraße a mohla se pyšnit titulem C. a k. dvorní dodavatel (K. u. k. Hoflieferant).
Muzeum Říčany má ve sbírkách řadu dalších plaket připomínající různá výročí a osobnosti.

Jan Andrle