prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodAkce pro veřejnostVýletní hra s mobilem

Výletní hra s mobilem

ZA POKLADEM DO STŘEDOVĚKÝCH ŘÍČAN

Pusťte se do geolokační hry u říčanského hradu.

Vhodné pro rodiče s dětmi od 8 let.

Zdarma.

Hej… Ty! Nemáš něco k jídlu? Už jsem tři dny nic nejed´. Já jsem Petr. A jak se jmenuješ Ty?“ – Osloví vás dvanáctiletý sirotek na začátku hry Za pokladem do středověkých Říčan a provede vás městečkem v době vlády Karla IV. Na říčanském hradě tehdy pořádal bohaté hostiny pan Jimram, lidé z obyčejných stavení ovšem mívali často hlad. Jak to vypadalo v kovárně, ve mlýně, v krčmě a na trhu? Kdo sloužil mši v kostele a učil děti číst a psát? To se dozvíte při procházce městem, když se necháte vést zábavnou geolokační aplikací Geofun.

Jak na to

Start je u říčanského hradu v centru Říčan. Pro hru je nutná instalace aplikace Geofun do mobilu. Aplikace je zdarma dostupná v Google Play a App Storu. Po instalaci aplikace si vyhledejte hru Za pokladem do středověkých Říčan a stáhněte si ji. Doporučujeme tak učinit předtím, než se vydáte do terénu. Hra se spustí po příchodu na start. Při hraní není potřeba mít připojení k internetu, pouze musíte mít povoleno zjišťování aktuální polohy. Jednotlivé úkoly se aktivují po příchodu na určené místo na trase.

 

Skutečný poklad

Geolokační hra byla inspirována nalezenými mincemi, keramickou nádobou s 348 pražskými groši, kterou v devadesátých letech 20. století našel Jiří Škába ve starém sklepení svého domu na Masarykově náměstí. Nad středověkými sklepy byl vystavěn dům čp. 60 patrně ve druhé polovině 18. století ze stejného kamene jako říčanský hrad, ostatně jako tenkrát všechny domy v okolí. Na to, že se v zasypané chodbě něco skrývá, přišli majitelé v souvislosti s opravou

Lebr-20191129102408

Pro koho je hra určena

Hra je vhodná především pro rodiče s dětmi od 8 let a ani ostatní zájemci o regionální historii nebudou zklamaní. Trasa je dlouhá asi 2 kilometry a vede nejen rušnějším centrem, ale i klidnými částmi města – například kolem Mlýnského rybníka pod hradem. Pokud bude mít Muzeum Říčany otevřeno, získá každý hráč po zodpovědění otázky malou odměnu. Můžete se pak posadit do naší mini kavárny a prohlédnout si třeba repliku středověkého pokladu nebo si vypůjčit piknikovou deku a odpočinout na zahradě. Děti tam určitě uvítají možnost si popovídat s korelami nebo vyšplhat na strom do obřího hnízda.

pm.petra: „Moc vám děkujeme za super aplikaci výpravu za dobrodružstvím.
Užili jsme si to moc.

Haedik: „Perfektní, skvělá, přesně taková, jakou mám rád, historie, město, spousta otázek, děkuji

anna.chorvathova: „Říčany tedy takto vůbec neznám, děkuji!

Vizualizace hradu


Zajímá vás, jak asi ve středověku vypadal říčanský hrad, ze kterého nyní zbylo už jen torzo? Pusťte si Vizualizaci Říčanský hrad ve středověku. Na YouTube kanálu Muzea Říčany naleznete i další zajímavá videa nejen o regionu.

Geohru pořídilo Muzeum Říčany v rámci projektu Hands On Muzeum, financovaného z Evropské unie.