prostor pro moderní vzdělávání

ÚvodPro školyTvořivá hraTvořivá hra – Nabízíme

Metodika tvořivých činností
v mateřské škole

Nadšení dětí při tvoření je pro mě hnacím motorem.

Nabízíme

„Anebo nám napište či zavolejte (viz O nás →) a domluvíme se na jakékoli jiné formě, která by vám a vašim dětem vyhovovala.“

Publikace Tvořivá hra

Možností, jak se naučit tvořivou hru, je celá řada. Můžete si přečíst metodiku Tvořivé hry (verze ke stažení) nebo zakoupit výtisk publikace.

Kniha obsahuje zkušenosti více než 40 učitelek z 20 mateřských škol ve Středočeském kraji.

Kniha vás provede principy a pravidly tvořivé hry. Popisuje dobré příklady z praxe, obsahuje fotografie z mateřských škol, ukázky nářadí a dílenských koutů. Dočtete se zde, jak připravit vhodné prostředí, jak naučit děti bezpečně používat nástroje a jaké metody používat. Zjistíte, jak metodu uzpůsobit pro tvořivé činnosti s dětmi různého věku, doma i na zahradě MŠ. Odpovídáme zde na nejčastější otázky, které nám pedagogové na workshopech tvořivé hry pokládají. Popisujeme zde „lidsky“, nikoli přehnaně odborně, metody, které lze využívat (např. reflektivní dialog). Ukazujeme, jak je metoda provázaná s RVP PV.

Elektronickou verzi si můžete stáhnout zde.

Knihu můžete získat na našich workshopech.

„Anebo nám napište či zavolejte (viz O nás →) a domluvíme se na jakékoli jiné formě, která by vám a vašim dětem vyhovovala.“
„Anebo nám napište či zavolejte (viz O nás →) a domluvíme se na jakékoli jiné formě, která by vám a vašim dětem vyhovovala.“

Nabídka workshopů

Možná zjistíte, že byste se s námi raději setkali i osobně, na některém z našich workshopů. Rádi se s vámi uvidíme! Ukážeme vám materiály a nástroje, které používáme ve školkách, naučíme vás, jak s nimi děti mohou pracovat bezpečně, vše si budete moci sami vyzkoušet. Samozřejmě si na workshopech vyzkoušíte i to, jak při tvořivé hře vést celou aktivitu, a budete se moci na cokoli zeptat.

Z naší nabídky můžete vybírat workshopy, které jsme pro vás připravili tak, abychom vám poskytli jak základní kurz tvořivé hry, tak i další rozšiřující témata. Doporučujeme si anotace projít a zvážit, zda jste již pokročilí anebo na úplném začátku s tvořivou hrou. Ve workshopech se zaměřujeme na práci s nástroji a s přírodními materiály, ale také na podporu pedagogických kompetencí, jako je například příprava prostředí či komunikační dovednosti.

Stránka s workshopy → 

Přijedeme a ukážeme

Pokud se vám myšlenky tvořivé hry líbí, ale vůbec si nedovedete představit, jak to celé uchopit s těmi 25 rarachy, co máte ve třídě, můžeme vám tvořivou hru ukázat přímo ve vaší školce. Aktivitu s dětmi povedeme my, poradíme vám, na co se zaměřit při jejím sledování, a pak ji s vámi rozebereme. Domluvíme se, jakým způsobem byste mohli vést aktivitu vy sami, a za nějakou dobu se na vás přijedeme podívat a poskytneme vám zpětnou vazbu a případně některá metodická doporučení.

Chcete změnit svoji práci, naučit se něco nového a zároveň vidět, jak by to mohlo fungovat ve vaší třídě? Naši lektoři mají mentorský výcvik. Máme velice dobrou zkušenost s tím, že ukázat tvořivou hru přímo ve vaší školce je dobrá cesta, jak si nové dovednosti osvojit a rovnou vyzkoušet. Používáme metodu „ukaž a zopakuj“, kdy mentorka přijede do vaší školy a s vašimi dětmi ukáže aktivitu tvořivé hry. Učitelka mentorku pozoruje a po aktivitě si společně vše proberou. Co dělala mentorka? Jak může učitelka aktivitu zopakovat a na co se zaměřit? Při druhé návštěvě aktivitu vede učitelka a mentorka ji pozoruje a následně dává zpětnou vazbu a podporu pro další práci.

Pro domluvení spolupráce nám napište – viz kontakty na stránce O nás →

Spolupracujeme

Můžete si také s námi domluvit návštěvu v některé ze školek, kde tvořivá hra už dlouhodobě funguje. Paní učitelky, které s námi spolupracují, s vámi budou sdílet způsoby, jakými ji zaváděly samy do praxe, jak zařizovaly řemeslné koutky ve třídách a na zahradě a jaké radosti i strasti tento proces provázely.

Dlouhodobě spolupracujeme s učitelkami a naše vazby zůstávají, i když třeba skončí projekt, ve kterém jsme spolu realizovali tvořivou hru. Mateřské školy, kde funguje tvořivá hra, síťujeme a pravidelně jsme s nimi v kontaktu. Pokud byste chtěli vidět tvořivou hru v akci nebo se třeba jen zeptat jiné kolegyně, jak jí to funguje, jaké má rady a tipy, nabízíme zprostředkování návštěv a kontaktů. Máme učitelky ambasadorky, které vás rády přivítají, provedou svojí školkou a ukážou přímo v praxi, jak tvořivá hra vypadá.

Více o síti školek na stránce Jak to funguje

„Anebo nám napište či zavolejte (viz O nás →) a domluvíme se na jakékoli jiné formě, která by vám a vašim dětem vyhovovala.“