prostor pro moderní vzdělávání

4 interaktivní vrstvy

Poklady geoparku

Rostliny

Náměty pro živou zahradu

Jak se orientovat v mapě? 

Vyberte jednu ze 4 vrstev (výchozí vrstvou je vrstva Modely krajiny a  horniny geoparku).

Kliknutím/ťuknutím na jednotlivé barevné polygony či body se otevře informační box  s  podrobnostmi.

Pomůcky

Metodika Tvořivé hry

Kniha vás provede principy a pravidly tvořivé hry. Popisuje dobré příklady z praxe, obsahuje fotografie z mateřských škol, ukázky nářadí a dílenských koutů. Dočtete se zde, jak připravit vhodné prostředí, jak naučit děti bezpečně používat nástroje a jaké materiály používat.

Zjistíte, jak metodu uzpůsobit pro tvořivé činnosti s dětmi různého věku, doma i na zahradě MŠ. Odpovídáme zde na nejčastější otázky, které nám pedagogové na workshopech tvořivé hry pokládají. Popisujeme zde „lidsky “, nikoli přehnaně odborně, metody, které lze využívat (např. reflektivní dialog). Ukazujeme, jak je metoda provázaná s RVP PV.

Objednat knihu v eshopu →

Metodika Tvořivé hry v zahradě

Pokud se chcete pustit do proměny školkové zahrady, můžete využít naší druhou publikaci, která přináší nápadník pro úpravy „tvořivé zahrady“. Naleznete v ní nejen inspirace, ale také tipy, jak na to, abyste proměnu zvládli sami a společně s dětmi. Vytvořte si takovou zahradu, kde bude dobře zvířatům i rostlinám, která bude u dětí podporovat zvídavost a poskytovat podněty ke hře a příležitosti k tvoření.

Objednat knihu v eshopu →

Startovací balíček materiálu a nástrojů pro MŠ

Vyzkoušené, osvědčené nástroje a zásoba materiálu. Všechno, co potřebujete k tomu, abyste s tvořivou hrou mohli hned začít! Láká vás metoda tvořivé hry, chcete s dětmi používat opravdové nástroje a přírodní materiály? Nevíte, kde koupit ovčí vlnu, jaké kleště jsou vhodné pro malé děti nebo jaký vybrat svěrák? Nabízíme vám „startovní sadu“, abyste mohli začít s bezpečnými, léty praxe prověřenými a zároveň kvalitními nástroji..

Objednat balíček na eshopu →

Šicí balíček

Děti milují experimenty s jehlou, nití, knoflíky, stužkami, krajkami,… Nabízíme vám balíček, kde najdete všechny nezbytnosti pohromadě: Vyšívací kruhy, různé typy jehel, nitě, bavlnky, barevné i dřevěné knoflíky a samozřejmě nejrůznější stuhy, krajky a spoustu různých látek. Ušetříte tak čas se sháněním jednotlivých nezbytností.

>> na eshopu zde

Lesogramy

Pojďte si hrát s přírodninami, které jsou všude kolem nás!

Lesogramy jsou náš vynález – autorská sada návodů různé obtížnosti, podle kterých děti skládají obrazce z klacíků, šišek, kamínků, šnečích ulit a dalších přírodnin. Učí se tak „číst“ návody a vytvářet své vlastní.

Objednat Lesogramy na eshopu →

Batohář

Co je batohář? Batoh a kapsář, 2 v 1. Je to unikátní pomůcka, kterou jsme ve spolupráci s mnoha pedagogy navrhli, odzkoušeli, upravili, ušili. Do batoháře můžete sbalit nástroje pro práci dětí venku v lese nebo na zahradě, pohodlně si jej hodit na záda a na místě rozbalit jako kapsář. Děti zde mají k dispozici nástroje buď ve volně dostupných kapsách nebo schované v kapsách na zip. Součástí je i malá lékárnička, pro všechny případy.

>> na eshopu zde

Projektové dny s kočkou Vločkou

Projektové dny lze hradit ze šablon jako projektové dny v MŠ (ve školce a jejím okolí až do 10 km) i mimo MŠ (min. 10 km od školky), oblast polytechnické výchovy a environmentální výchovy

Zažijte tvořivou hru pod vedením našich lektorek přímo s vaší třídou, u vás ve školce!

Programy vycházejí z metody tvořivé hry. Skládají se ze dvou 90 minutových bloků, které realizujeme ideálně po týdnu. Součástí každého programu je krátká metodická schůzka lektorek s pedagogy. V případě zájmu vám můžeme po skončení programu poskytnout metodickou podporu pro další rozvoj tvořivých činností.

Místo konání:  školka a zahrada školky

Délka programu: 2 x 2 vyučovací hodiny (2x 90 minut)

Cena: 2 x 90 Kč/žák (minimálně 2 x 1350 Kč za skupinu)

„Kočka Vločka bydlí na farmě kousek od Říčan. Má tady spoustu kamarádů – ovečky, slepice, koně, krávu s telátkem a psa Koniáše. A taky Lucii, která se o ní pěkně stará, krmí ji, často ji hladí a povídá si s ní.

Vločka moc ráda sleduje, co se na farmě děje. Někdy se protáhne plotem a pozoruje, jak slepice hrabou v zemi a pochutnávají si na červících a žížalách. Do kurníků pak snášejí vajíčka, která pak Lucie sbírá a pak je použije na pečení výborných koláčků. Někdy slepička na vejcích trpělivě sedí, dokud se z vajíček nevyklubou malá žluťoučká kuřátka. Jindy se uvelebí na balíku sena u pastviny, kde koně, kráva a ovečky spásají zelenou trávu.

V zimě Vločka ráda lehává v kuchyni, kde to voní moukou a chlebem, a kde si po večerech Lucie čte a drbe Vločku na bříšku nebo plete ponožky. Někdy si půjčí klubko vlny a prohání ho po celé kuchyni.

Vločka je chytrá a zvědavá kočka. Zajímá ji, jak farma funguje a na všechno se vyptává. Budeme vám vyprávět, co zažila a co se přitom dozvěděla.“

Kočka Vločka: Hrajeme si s vlnou

Rozvíjíme vztah a citlivost dětí k přírodě.

Spolu s Kočkou Vločkou, která žije na farmě, děti sledují proces zpracování vlny – od stříhání oveček až po upletení svetru. Využíváme didaktické pomůcky, které ukazují vlnu v různých fázích zpracování. Děti si vše osahají a porozumí tomu, odkud se vlna bere a jak využíváme přírodní materiály pro řemeslnou tvorbu.

Při tvořivé činnosti děti zkoumají vlastnosti vlny a jiných přírodních materiálů, učí se s materiály bezpečně manipulovat a vymýšlet různé možnosti jejich využití.

  • Místo konání:  školka a zahrada školky
  • Délka programu: 2 x 2 vyučovací hodiny (2x 90 minut)
  • Cena: 2 x 90 Kč/žák (minimálně 2 x 1350 Kč za skupinu)

Důraz klademe na rozvoj tvořivosti dětí a možnost hrát si s hotovými výrobky, upravovat je a přetvářet.

Kočka vločka: Tvoříme ze dřeva

Rozvíjíme jemnou motoriku dětí a bezpečné návyky

Děti se od Kočky Vločky dozví, jak se zpracovává dřevo a jaké nástroje se k tomu používají. Pracujeme s didaktickou pomůckou, která představuje dřevo v různých fázích zpracování. Děti se seznamují s nástroji pro opracování dřeva.

Učí se bezpečně manipulovat nejprve s brusnými houbičkami, potom se škrabkami, rašplemi a pilkou. Důraz klademe na správné držení nástrojů a bezpečnou manipulaci s nimi.

  • Místo konání:  školka a zahrada školky
  • Délka programu: 2 x 2 vyučovací hodiny (2x 90 minut)
  • Cena: 2 x 90 Kč/žák (minimálně 2 x 1350 Kč za skupinu)

TIP: Mezi prvním a druhým blokem využijte možnosti zapůjčení sady škrabek a brusných houbiček!

Kočka Vločka: Zkoušíme řemeslné postupy

Matematická pregramotnost a prožitkové učení

Kočka Vločka seznámí děti s procesem zpracování obilí či lnu. Děti se učí pracovat podle kartiček s pracovními postupy. Při praktické činnosti — vaření nebo šití — si procvičují matematickou posloupnost, rozfázování činnosti a porozumění obrazovému návodu.

Důraz klademe na samostatnou práci dětí a porozumění návodům.

  • Místo konání:  školka a zahrada školky
  • Délka programu: 2 x 2 vyučovací hodiny (2x 90 minut)
  • Cena: 2 x 90 Kč/žák (minimálně 2 x 1350 Kč za skupinu)

TIP: Obrázkové postupy zůstanou ve školce k dispozici pro další pokusy nebo pro pečení dětí doma s rodiči.

Mentorská podpora a odborné konzultace

Chcete změnit svoji práci, naučit se něco nového a zároveň vidět, jak by to mohlo fungovat ve vaší třídě? Naše lektorky mají mentorský výcvik. Máme velice dobrou zkušenost s tím, že ukázat tvořivou hru přímo ve vaší školce je dobrá cesta, jak si nové dovednosti osvojit a rovnou vyzkoušet.

Používáme metodu „ukaž a zopakuj“, kdy mentorka přijede do vaší školy a s vašimi dětmi ukáže aktivitu tvořivé hry. Učitelka mentorku pozoruje a po aktivitě si společně vše proberou. Co dělala mentorka? Jak může učitelka aktivitu zopakovat a na co se zaměřit? Při druhé návštěvě aktivitu vede učitelka a mentorka ji pozoruje a následně dává zpětnou vazbu a podporu pro další práci.

Veškery dotazy a případné možnosti podporu s vámi ráda probere naše koordinátorka Adéla Venerová.

Rostliny